Aspir yağı mutfakta birçok şekilde kullanılabilir. Saçınız için sağlıklı ve iyi olması gerekiyordu. Ama gerçekten böyle mi? açıklığa kavuşturuyoruz.

Aspir yağı bitkisel bir yağdır ve doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri sağlığımız için faydalı özelliklerle ilişkilidir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar aspir yağının sağlıksız olduğunu düşünüyor. Nedenmiş? Aspir Yağı Gerçekten Ne Kadar Sağlıklıdır?

Aspir yağı; E vitamini açısından çok zengin bir yağdır. -/- E vitamini açısından çok zengin olan bu yağ, insan sağlığı açısından birçok faydaya sahiptir. -/- Aspir yağı; ruh sağlığına olumlu etkileri bulunan bir yağdır. -/- Aspir yağının; stres, depresyon gibi durumlara olumlu etki sağladığı belirtilebilir. Aspir Yağı Faydaları Kervan Şifalı Bitkiler Kenan YılmazAspir Yağı Faydaları Kervan Şifalı Bitkiler Kenan Yılmaz

Aspir yağı: İçinde bu besinler var

Aspir yağı, aspir veya “sahte safran” olarak da bilinen aspir tohumlarından yapılır. Soğuk preslenmiş yağ, bol miktarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asidi içerir. Doymamış yağ asitleri, sağlığı geliştirici özellikleriyle bilinir. Diğer şeylerin yanı sıra kolesterol seviyesi ve kardiyovasküler sistem için iyidirler.

Aspir yağı özel bir doymamış yağ asidi bakımından zengindir: linoleik asit. Bu esansiyel bir omega-6 yağ asididir, yani vücut onu kendi üretemez ve bu nedenle besinler yoluyla alınması gerekir. Omega-6 yağ asitleri hücrelerimizin bir parçasıdır, bağışıklık sisteminde rol oynar ve cilt ve saç sağlığı için önemlidir. Aspir yağı ayrıca A, E ve K vitaminlerini içerir.

Cilt bakımı için aspir yağı

Aspir yağında bulunan hem A vitamini hem de E vitamini antioksidan etkiye sahiptir. Bu, hücre korumasına katkıda bulundukları, hücre yenilenmesini teşvik ettikleri ve böylece yaşlanma süreçlerini önledikleri anlamına gelir. Cilt de bundan faydalanır.

Genel olarak aspir yağı görünüşümüze iyi gelmelidir, bu yüzden kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Çünkü linoleik asit cildin nem arzını ve koruyucu tabakasını destekleyerek cilde de fayda sağlar. Yağ oluşumu da düzenlenmelidir, bu nedenle yağ , yağlı ciltler için bir çare sağlayabilir. Harici kullanım için, temizlenmiş cilde birkaç damla aspir yağı sürülerek masaj yapılabilir.

Bu arada, yağlı saçlar ve pul pul dökülen saç derisi de aspir yağından faydalanmalıdır. Bunu yapmak için haftada bir kez kafa derisine aspir yağı uygulanabilir. Yağı birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın.

Aspir yağı sağlıksız mı?

Aspir yağının besin maddelerine ve kullanımlarına bakarsanız, bitkisel yağ sağlıklı görünüyor. Peki neden aspir yağına sağlıksız deniyor?

Bunun nedeni içerdiği omega-6 yağ asitleridir. Vücudumuz için çok önemlidirler, ancak çok büyüklerse zararlı özelliklere sahip olabilirler. Her şeyden önce, anti-inflamatuar omega-3 yağ asitlerinin mevcudiyetinin çok fazla omega-6 ile azaldığı söylenir. Enflamasyon ve kardiyovasküler hastalıklar da bu şekilde teşvik edilebilir.

Yani omega-3 omega-6 oranı olan omega-6’dan zengin gıdalar genellikle tavsiye edilmez, çoğunlukla çok fazla omega-6 yağ asitleri tüketilir önemli ve bugünün batı diyetinde. Bununla birlikte, ölçülü olarak, aspir yağı sağlıklı bir diyetin parçası olabilir. Bununla birlikte, yeterli miktarda omega-3 açısından zengin gıdalara sahip olduğunuzdan da emin olmalısınız . Bunlara örneğin keten tohumu yağı, ceviz yağı ve yağlı deniz balığı dahildir.

Mutfakta aspir yağı

Aspir yağı nispeten nötr bir tada sahip olduğu için mutfakta birçok şekilde kullanılabilir. Soslar, soslar ve sebze yemekleri için uygundur.

Soğuk preslenmiş aspir yağı, zeytinyağına benzer bir duman noktasına sahiptir. Bu nedenle sadece düşük ve orta pişirme sıcaklıklarında kullanılmalıdır. İşleme türüne bağlı olarak, aspir yağı kızartma ve daha yüksek pişirme sıcaklıkları için de kullanılabilir. Şişenin üzerindeki “oleik asitten zengin” etiketine dikkat edin.

Sonuç: aspir yağı sağlıklıdır – ancak yalnızca ölçülü olarak

Aspir yağı, sağlığımız için son derece önemli olan çok sayıda doymamış yağ asidi içerir. Ayrıca içerdiği A ve E vitaminleri hücrelerimizin korunmasına yardımcı olur. Omega-6 yağ asidi, linoleik asit de vücudumuzda önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, iltihaplanma ve kardiyovasküler hastalıkları teşvik edebileceğinden aşırı miktarlarda tüketilmemelidir . Aspir yağı bu nedenle temelde sağlıklıdır – ancak yalnızca ölçülü olarak.