Ana sayfa » Bakara Suresi » Bakara Suresi Okumanın Fazileti Ve Faydaları

Bakara Suresi Okumanın Fazileti Ve Faydaları

Tarafından Cennet Halkı
0 Yorum

Bakara Suresi Kuran’ı Kerim’in en önemli ve en uzun suresi olmasıyla birlikte birçok fazileti ve faydası bulunmaktadır. Bu makalede sizlere bakara suresinin fazileti hakkında bilgiler sunacağım; Allah’ın izniyle..

Bakara Suresi’ni Tanıyalım

El – Bakara Sûresi, Yani ( İnek  )  Kur’an’ın ikinci suresidir. Kur’anın en uzun sûresi olan Bakara suresi, 286 ayetten oluşur.  Bakara suresi Türkçesini parentez içinde ifade ettim. Neden inek diye adlandırılıyor sorusuna gelecek olursak. Arapça’da bakara ” İNEK-SIĞIR” Gibi manalara gelmektedir. Konuyu dilerseniz Kuran’ı Kerim Işığında anlatayım..

Bakara suresinde sureye adını veren bir olay yaşanmaktadır. Kuran’ı Kerim’in 2. Suresi olan Bakara suresi 67. Ayetin’de konu meal’en şu şekilde:  Bir zaman Mûsâ kavmine, “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demiş; onlar da “Bizimle alay mı ediyorsun!” demişlerdi. Mûsâ, “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım!” dedi

Devamında ise olaylar şu şekilde gelişiyor 68. Ayetle devam edelim : “Bizim adımıza rabbine dua et de onun ne olduğunu bize açıklasın” dediler. Mûsâ dedi ki: “Allah şöyle buyuruyor: ‘O, yaşlı da değil düve de değil; ikisinin arası bir inek olacak.’ Haydi size emredileni yapın.”

69. “Bizim için rabbine dua et de renginin nasıl olacağını bize açıklasın” dediler. Mûsâ, “O buyuruyor ki: Rengi parlak sarı, bakanların içini açan bir inek olacak” dedi.

70.Yine, “Bizim için rabbine dua et de onun nasıl bir şey olduğunu bize iyice açıklasın; çünkü bu sığır bize ayırt edilemez geldi; inşallah doğrusunu buluruz” dediler.

71.Mûsâ, “Rabbim şöyle buyuruyor, dedi: O, henüz boyunduruk altına alınıp yer sürmemiş, ekin sulamamış, serbest dolaşan ve alacası bulunmayan bir inektir.” “İşte şimdi doğrusunu anlattın” dediler ve ineği (bulup) kestiler, ama az daha (bunu) yapmayacaklardı.

72. Hani siz bir adam öldürmüştünüz de bu hususta birbirinize düşmüştünüz. Halbuki Allah sakladığınızı ortaya çıkaracaktı.

73.Sonra “(kesilen ineğin) bir parçasıyla ölüye vurun” dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve belki akıllanırsınız diye size âyetlerini gösterir. 

Sure Adını yukarda geçen ayetlerde yaşanan olay neticesinde alıyor. Ve Bakara Suresi olarak adlandırılıyor. Bakara suresi’nin tefsirini okumak isteyen kardeşlerim şuradan ulaşabilirler.

Bakara Suresi’nin Fazilet Ve Faydaları

  • 1) Bakara Suresinin okunduğu evden şeytan ve kötü cinler uzak durur.
  • 2) Bakara Suresinin okunmadığı evi şeytan ve kötü cinler mesken tutarlar.
  • 3) Bakara Suresini gece okuyan kişiyi, Allah sabaha kadar muhafaza eder; Korur.
  • 4) Bakara Suresini okuyan kişiye, Bakara suresi kıyamet gününde şefaatcı olur.
  • 5) Bakara Suresini öğrenmekte büyük bereket ve fazilet vardır.
  • 6) Bakara Suresini  okumamak  çok büyük kayıptır.
  • 7) Bakara Suresini okuyan kişiye her bir harfine karşışık, duası, dileği ve muradı kabul görür.
  • 8) Allah’ın Kitabında en büyük ayet, Bakara Suresinidedir. Bakara suresindeki en büyük hazinede ayetel kürsidir.

Benzer Yayın: Ayetel Kursi Fazilet ve Faydaları

Yorum Bırak

Benzer Yazılar