En çok izlenen hz musa filmi; Hz Musa a.s. (On Emir) Türkçe dublaj filmi 3 saat üzeri film 1960 yıllarında yapılmış. Baş rolde Charlton Heston (Musa Peygamberin) rolünü canlandırmaktadır. Hiç bir müslüman peygamberlerin günümüze uyarlanmasını ve şekil olarak benzetilmemeleri istenmemektedir.

On Emir (İngiliz orijinal adı: The Ten Commandments), 1956 yılı Amerika Birleşik Devletleri yapımı epik bir film. Cecil B. DeMille tarafından yönetilen filmde Charlton Heston (Hz. Musa), Yul Brynner (Ramses) ve Anne Baxter (Nefertiti) başrollerde oynamışlardır.

Firavun’un evinde Mısır prensi olarak yetiştirilen Hz.Musa, bir İbrani olarak gerçek mirasını ve halkının kölelikten kurtarıcısı olarak ilahi misyonunu öğrenir.

HZ.Musa Filmi full izle 1956 (On Emir)

Videolarda Sorun varsa Açılmıyorsa: Hz. Musa Filmi İzle Dış Kaynak

Hz Musa Moses 1995 Film İzle:

Hz. Ömer Dizisi izleyin: HZ ÖMER DİZİSİ İZLE

HZ.MUSA PEYGAMBER HAKKINDA BİLGİLER

On Emir Film Konusu

Musa henüz bir bebekken terkedilmiştir. Onu paçavralar içinde bulup Mısır sarayına getiren kişi Firavun’un kızkardeşinden başkası değildir. Sarayda bir prens olarak yetişen Musa, iyi yürekliliği ve adaleti ile kısa zamanda çok sevilir ve tahtın mirasçısı olarak görülmeye başlanır. Erkek kardeşi Ramses’e gelince, o hem gelecekteki hükümranlık payesini hem de aralarındaki bir başka çekişme konusu olan Prenses Nefertiti’nin kalbini Musa’ya bırakmaya niyetli değildir.

Musa gerçek kökenlerinin İsrailoğularına dayandığını öğrendiğinde, ülkede haksızlığa ve kötü muameleye maruz kalan, köle hayatı yaşayan bu kavmi koruyup kollamaya karar verir. En sonunda onlarla birlik olup Mısır’ı terkeder. Bunlar olurken Tanrı tarafından gelen 10 Emir ile birlikte peygamberlik makamına layık görülür. Kavmiyle birlikte tüm engelleri aşar ve bir çok kutsal metinde anlatıldığı gibi Kızıl Denizi yararak halkını karşıya geçirir. Firavun’un ordularını ise yıkım beklemektedir

Hz Musanın asası neye dönüştü?

Musa’nın hem de büyücülerin taşıdığı ve Kur’an’da geçen sultânin mubîn ifadesiyle kastedilen bu asadır. Firavunun huzurunda gerçekleşen karşılaşmada büyücülerin asa ve ipleri de yılana dönüşmüş ve Hz. Musa‘nın asası büyücülerin asalarını yutmuştur.

On Emir Hz Musa

Hz Musa hangi Firavun zamanında Yaşadi?

HZ. Musa döneminde yaşamış olan Firavun’un III. Thutmose olduğu söyleniyor. Musa’nın kraliyetteki adı da Senenmut imiş. Senenmut Mısır tarihinde saraya evlatlık olarak alındığı bilinen tek kişi.

Musa peygamber kaç yıl yaşadı?

Mûsâ Aleyhisselâm, vefat ettiği zaman, yüz yirmi yaşında idi.” Hz Yuşa: Rivayetlere göre Hz. Yuşa’nın 120-127 yaşlarına kadar yaşadığı anlaşılıyor.

Hz. Ömer Dizisi İzle 1. Bölüm Türkçe Dublaj

Musa peygamberin asası hangi ağaçtan?

Çınar ağacının, Hz. Musa’nın asasının “ölümsüzlük suyu” sayesinde filizlenip kök salmasıyla meydana geldiğine dair çeşitli efsaneler anlatılmaktadır.

Kızıldeniz de boğulan Firavun kimdir?

Hz. Musa ve ona iman edenleri öldürmek için kovalarken Kızıldeniz’de boğulan Firavun II. Ramses’in bulunan mumyasındaki eli sarılmadığı zaman neden havada duruyor?

Musa A.S savaşan Firavun kimdir?

Hz. Musa ise, daha sonra 1.Ramses adıyla Firavun olacak Mısırlı bir generaldi. İKİ Fransız araştırmacı sadece bilim dünyasını değil, tarihi değiştirecek, Ortadoğu’da dengeleri altüst edecek bir iddia ortaya attı: İbrahim Peygamber aslında Mısır’ın tek tanrılı ilk firavunu Ahenaton’dan başkası değildi.

On Emir Hz Musa

Hangi peygamberin asası var?

Kayınpederi Şuayp Peygamber tarafından hediye edilen 122 cm santim uzunlugunda, bas kısmında bir budak bulunan tahta asanın, HZ.musa’ya verilen ilk mucize olduguna inanılır. musa’nın asasının ejderha haline dönüşerek mısır firavunu’nun adamlarının sihirlerini yuttuğuna ve kızıldeniz’e dokunduğunda denizi ikiye ayırdığına inanılır.

Denizin ikiye ayrılması hangi peygamberin mucizesidir?

HZ.Musa peygamberin Mısır’da Firavundan kaçan İsrailoğullarını kutsal topraklara ulaştırmasını sağlayan ”denizin yarılması” mucizesi, ABD’de bir grup bilimadamı tarafından incelendi. Musa Peygamber’in mucizesine bilimsel açıklama

Kaynaklar:

 • İslam AnsiklopedisiHz Musa
 • Vikipedi, özgür ansiklopedi HZ.(Musa)
 • IMDb’de The Ten Commandments
 • AllMovie’de The Ten Commandments
 • Box Office Mojo’da The Ten Commandments
 • Rotten Tomatoes’ta The Ten Commandments
 • Cecil B. DeMille’s The Ten Commandments Wiki4 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine
 • E. Mangenot, “Moise”, DB, IV, 1189-1215.
 • H. Cazelles, “Moise”, DBS, V, 1308-1337.
 • A. Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur’ān, Baroda 1938, s. 274-275.
 • S. Freud, Musa ve Tek Tanrıcılık (trc. Erol Sevil), İstanbul 1976.
 • NDB, s. 263-264, 503.
 • Mustafa Âsım Köksal, Peygamberler Tarihi, Ankara 1990, II, 7-117.
 • Abdullah Aydemir, İslâmî Kaynaklara Göre Peygamberler, Ankara 1992, s. 113-150.
 • Ali Sayı, Firavun, Hâmân ve Kârûn Karşısında Hz. Musa, İstanbul 1992.

Hz. Musa Filmi Hakkında Derin Detaylar  Ve İzleyici Yorumları

Hz Musa On Emir Hz Musa

Mısır Firavunu I. Ramses’in (Ian Keith) yeni doğan tüm İbrani erkekleri mahkum eden fermanından kaçmak için bebek Musa (Fraser C. Heston), bir kamış sepetinde Nil’de başıboş bırakılır. Firavunun kızı Bithiah (Nina Foch) tarafından kurtarılır, onun tarafından evlat edinilir ve kardeşi Firavun Sethi’nin (Sir Cedric Hardwicke) sarayında büyütülür.

Musa (Charlton Heston), Sethi’nin iyiliğini ve taht Prensesi Nefretiri’nin (Anne Baxter) sevgisini ve Sethi’nin oğlu II. Ramses’in (Yul Brynner) nefretini kazanır. İbrani mirası ortaya çıktığında, Musa Mısır’dan kovulur ve evlendiği, bir oğlu olduğu ve Tanrı tarafından İbranileri kölelikten kurtarmak için Mısır’a dönmesi emredildiği çölü geçer. Mısır’da Musa’nın en azılı düşmanının II. Ramses değil, ona yakın, “kalbini katılaştırabilen” biri olduğu ortaya çıkar.

Yönetmen Olarak DeMille’in Son Filmi

On Emir” bir dönüm noktası filmidir. Bazılarımız, 50’li yaşlarındakiler için bir devrin sonunu temsil ediyor: Bazıları buna “Hollywood’un Altın Çağı” diyor; stüdyo sisteminin sonunun başlangıcı; ve “kamusal sanat”ın gerçek kurucularının -DeMille, Zukor, Goldwyn, Selznick ve diğerleri- son selamlarını aldıkları ya da almaya başladıkları bir dönemin sonu.

hz musa filmi izle

“On Emir”i beyaz perdede ve geçmişin artık soyu tükenmiş yaldızlı sinema salonlarından birinde görmüş olan bizler için, resim özel hatıralar barındırıyor. Türünün tek örneği olan bu Viktorya dönemi yarışmasının her yeni görüntülenmesine eşlik eden bir nostalji duygusu var. Birçoğu için, nostaljinin filmin kendisinin ötesine geçtiğinden eminim.

Ellili yılların ortalarında, gerçek Musa’nın Sina Dağı’ndan indiği her on yılda olduğu gibi sorunlar vardı. Çocuk felci, devam eden yoksulluk tehdidi, “renkli insanlar” dediğimiz şeyin maddi ve manevi ayrılığı, Komünizm vb. Ama . . . “On Emir”in yazımı ve icrasında pek çoğu yansıyan erdemler de vardı: Cesaret, karakterin gücü, kişisel onur ve dayanıklılık gibi erdemler çok önemliydi (hiçbir kelime oyunu amaçlanmadı). Okullardaki en büyük sorun öğrencilerin sınıfta sakız çiğnemesiydi.

Bugün, otoparklarda “ateş eden” veya sınıf arkadaşlarını koridorlarda vuran öğrenciler. . . Amerika’nın o zaman bir kimliği vardı.

DeMille’in vizyonu her zaman “bir ideal” idi. Özenle, vizyonunu sarmak için otantik görünümlü paketler üretti – o zamanlar “ideal” Hollywood portresi olan şeyin “parıltısıyla” süslenmiş: Mavi gökyüzünden daha mavi; parıldayan, mücevher kaplı kostümler; büyük boyutlu mimari; önemli ölçüde uygun yıldırımlar; ve makyajı her zaman ve tahmin edilebileceği gibi lekesiz olan mükemmel derecede hoş kadın başroller.

DeMille, izleyicilerine bir “A” filminden beklediklerini verdi. Gerçekçilikle ilgilenmiyordu. Onun fikri, anne babasından ve erkek kardeşinden (ünlü bir oyun yazarı) öğrendiği değerleri, genç ve yaşlı herkes tarafından “hissedilebilecek” dramatik bir formatta pekiştirmekti. . . günümüz filmlerinde hakim olan analitik, ironik ve sorgulayıcı yaklaşımdan çok, eski ilkelere saygı. 50’li ve 40’lı yıllarda, tüm biçimleriyle “ortodoksluğa” karşı daha dostane bir tutum vardı. Bu nedenle, o dönemde piyasaya sürülen her DeMille üretiminin ezici popülaritesi.

Elli yıl sonra, “On Emir” hala görsel, dramatik ve özellikle kanaatlerinin yoğunluğu (müdürlerin tüm biyografilerine yansıyan) açısından etkileyici. . . aynı döneme ait birçok benzer büyük bütçeli fotoğraf için söylenemeyecek bir şey.

Bir gün, biri yeniden yapmayı deneyebilir. Görsel olarak etkileyici ve daha az “gecikmeli” olmasını bekleyin. Ancak . . . aynı zamanda, politik doğruluğun zorunlu emirleriyle noktalanacağını da umarız; mesajı hakkında bir belirsizlik; ve sağlıklı bir Yirmi Birinci Yüzyıl sinizmi dozu. Emin olmak için daha “gerçekçi” olacak, ancak çok daha az “otantik” olacak – bir parfüm reklamı gibi, fiziksel olarak çekici, ancak “kalp” olmadan.

Hal Erickson tarafından özet

Kutsal Yazılara dayanan ve diğer birkaç kişinin ek diyaloglarıyla On Emir, Cecil B. DeMille’in yönettiği son filmdi. Hikaye Musa’nın hayatını, firavunun kızı tarafından bebekken sazlarda keşfedildiği andan itibaren, İbranileri Mısırlıların elindeki kölelikten kurtarmak için verdiği uzun ve zorlu mücadeleye kadar anlatır.

On Emir Film

Hz.Musa (Charlton Heston), Firavun’un evlatlık oğlu olarak “sağlam” olarak başlar (ve piramitleri tasarlamada, “Kan zayıf harcı yapar” gibi şantiye tavsiyesi vererek bir vızıltı) olarak başlar, ancak gerçek İbranice mirasını keşfettiğinde, halkının hayatını kolaylaştırır.

Kıskanç üvey kardeşi Ramses (Yul Brynner) tarafından sürgün edilen Musa, tamamen sakallı olarak Firavun’un sarayına döner ve Tanrı’dan bir mesaj aldığını ve Mısırlıların, onlar için neyin iyi olduğunu bilirlerse, İbranileri acele etmeden serbest bırakmaları gerektiğini uyarır. Ramses ancak Ölümcül Vebalar Mısır’ı kırıp geçirdikten sonra pes eder.

İbraniler Kızıldeniz’e ulaştıklarında, Ramses’in sözünden geri döndüğünü ve hepsini öldürmeyi planladığını keşfederler. Fakat Musa, denizleri yarıp, küçük bir ilahi maslahatla kavmini kurtarır. Daha sonra Musa, kendisine On Emri teslim eden Sina Dağı’nda Tanrı ile tekrar karşı karşıya gelir. Bu arada, ikiyüzlü Datan (Edward G. Robinson) tarafından yönetilen İbraniler, dinlerini unutuyor ve çapkınlar gibi davranıyorlar.

“Musa’nız şimdi nerede?” Datahan’ı Aşağı Doğu Yakası gangsteri gibi anıyor. Yakında öğrenir. DeMille’in On Emir’i, şimdiye kadar hazırlanmış en incelikli ve sofistike eğlence olmayabilir, ancak hikayesini, İncil’deki çok az bilim adamının şimdiye kadar çoğaltabildiği bir netlik ve canlılıkla anlatıyor. Bu, muhtemelen filme kaydedilen en olaylı 219 dakikadır ve Nefertiri’nin (Anne Baxter) “Ah, Musa, Musa, seni muhteşem, inatçı, sevimli aptal” gibi konuşmalar yapmadığını kim söyleyebilir?

Hz Musa Full izle

Tevrat’ın hukuk ilkeleri, tüm uygar ulusların hukuk sistemlerini belirlemiştir; peygamberlerin cesur ve ateşli vaazları, tüm çağlarda doğruluk için verilen şiddetli savaşların başlıca ilham kaynağı olmuştur ve Moises’in yüce dini sözleri, milyonlarca insanı Tanrı’nın huzuruna çıkarmıştır.

Gerçekten de Eski Ahit, din ve medeniyetin gelişimi üzerinde hesaplanamaz bir etki yapmıştır. Eski Ahit, saf ve ruhani din üzerinde ısrar etmesi ve her türlü soğuk ve dışsal formalizmi mahkûm etmesi nedeniyle kalıcı bir öneme sahiptir.

Bu nedenle, insan doğası şimdi olduğu gibi olduğu sürece, Eski Ahit’in canlı gerçeğin sürekli akan bir çeşmesi olarak kalması gerektiğini, canlandırmaya ve onarmaya, arındırmaya ve iyileştirmeye muktedir olduğunu iddia etmek oldukça güvenlidir; insanın ahlaki ve manevi varlığını soylulaştırmak ve zenginleştirmek. Bu, gerçekten de, Çıkış için en büyük saygıdır.

On Emir izle

Kutsal Yazılar’a dayanan ve başka birçok kişi tarafından diyaloglar eklenen The Ten Commandments, Cecil B. DeMille’in yönettiği son film. Hikaye Musa’nın hayatını anlatır; bebekken firavunun kızı tarafından çalıların arasında bulunmasından başlayıp, İbranileri Mısırlıların elindeki köleliklerinden kurtarmak için verdiği uzun ve zorlu mücadelesine kadar.

Musa (Charlton Heston) başlarda Firavun’un oğlu olarak “uyumlu” bir şekilde yaşamaktadır (piramit tasarlamakta uzmandır ve inşaat alanında yaydığı tavsiye, “Kandan yapılan harç zayıf olur”dur), ancak gerçekte İbrani kökenli olduğunu öğrenince, halkının hayatını kolaylaştırmayı dener.

Hz Musa türkçe

Kıskanç üvey kardeşi Ramses (Yul Brynner) tarafından sürülen Musa, Firavun’un sarayına sakallı halde geri dönerek, Tanrı’dan bir mesaj getirdiğini söyler ve Mısırlılar’ı kendi iyilikleri için İbranileri serbest bırakmaları gerektiğine dair uyarır. Ramses ancak Ölümcül Felaketler Mısır’ı kırıp geçirince pes eder. İbraniler Kızıl Deniz’e ulaştıklarında, Ramses’in sözünden dönüp hepsini öldürtmeyi planladığını öğrenirler.

Hz Musa tr dublaj izle

Ancak Musa küçük bir ilahi mucizeyle Denizleri ikiye ayırarak halkını kurtarır. Musa sonradan Sina Dağı’nda yeniden Tanrı’yla karşı karşıya gelir ve Tanrı ona On Emir’i iletir. Bu arada ikiyüzlü Dathan’ın (Edward G. Robinson) önderliğindeki İbraniler, dinlerini unutmakta ve ahlaksızca davranmaktadırlar. “Musa’nız şimdi nerede?” diye haykırır Dathan, bir Aşağı Doğu Yakası gangsteri edasıyla.

Hz Musa filmi

Çok geçmeden cevabı öğrenir. DeMille’in 1923’teki sessiz filminin yeniden çekimi olan The Ten Commandments, çok ince ve sofistike bir gösteri olmayabilir, ama hikayesini çok az İncil aliminin başarabildiği bir netlik ve canlılık ile anlatıyor. Muhtemelen filme çekilmiş en olaylı 219 dakika – Ve Nefertiti’nin (Anne Baxter) “Ah, Musa, Musa, seni harikulade, inatçı, sevimli sersem” gibi ifadeler kullanmadığını kim bilebilir?

Okunması Gereken benzer Sureler: 

İhlas Suresi Faziletleri
Maide Suresi Faziletleri
Kureyş Suresi Fazileti
Nisa Suresi Fazileti
Ali İmran Suresi Fazileti
Bakara Suresi Fazileti
Şifa Ayetleri
Fatiha Suresi Fazileti
Dua Etmenin Faydaları
Güzellik Duası