İhlas Suresi Okumanın Fazileti ve Faydası, İhlas Suresi’nin faziletleri ve faydaları nelerdir? İhlas Suresi fazileti ve bilinmeyen sırları..

İhlas Suresi okumanın faziletleri, faydaları hakkında bilgileri, bu yazımızda ele alacağız. Her zaman ki gibi derin ve titiz araştırmalar sonucun da İhlas Suresi‘nin fazilet ve faydası‘na değineceğiz..

Allah’a yaklaşmak, kötülüklerden korunmak, bolluk, bereket, sağlık, şifa  gibi herhangi bir konuda isteklerin kabul olması için Allah’a dualar edilir. İhlas suresi duaların kabul edilmesini sağlayan üstün bir zikir ve ayet’lerden oluşan kısa bir suredir. Kısa ve kolayca ezberlenebilen İhlas suresi’nin hiç bilmediğiniz fazilet ve sırları burada...

Allah (c.c) Dua hakkında şu ayeti bizlere bildiriyor: Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. Bakara Suresi (186.ayet)

Her dua’ya cevap olduğu ayet ile açık ve net anlaşılıyor. İnsanlar dualarının cevaplanması hususunda endişe içinde olabilirler. Bunun sebebi hikmet nedir bilmediklerinden dolayıdır.

Dualar cevaplanması kabul edilecek, Her istediğine insan sahip olabilir anlamına gelmez. Dua etmek sözlü olduğu gibi fiili davranışlarla da dua edebilir. Hatta bilmeyerek dahi dua edilebilir. Örnek vermem gerekirse; Öğrenci sınavı kazanmak için çok çalışır ve sözlü olarak dua etmez. Netice’de bir işi faliyet haline getirmek istemek demektir. Dua’nın manası da istemek dilemek anlamına geldiğine göre. Kişi sadece sözlü değil, fiili olarakta birşey murad edebilir.  Her insan muhakkak birşeyler ister; işte bu isteklerin her birisine cevap vardır. Ancak iki kolu olan birisinin “Bana bir kol daha ver Allah’ım” diye dua etmesinin de zayi olmayacağı boşa gitmeyeceği manasına gelmektedir. Kabul olmadı zannettiğiniz dualar Allah korusun bir trafik kazası, aile’nizden birinin başına gelecek bir kaza vb durumlarda o yaptığınız kabul olmadı sandığınız dualar koruyucu rol oynamaktadır. “Ne ekerseniz onu biçersiniz” Allah (c.c) kimsenin emeğini zayi etmez.

İhlas suresi ile yapılan dua’ların avantajlarına gelecek olursak, İhlas suresi kısa bir sure olmasına rağmen etkisi ruhun enine boyuna tesir etmektedir. Hatta bununla ilgili bir yazı okumuştum 10.000 defa ihlas suresi okuyan ruhunu Allah (c.c.) dan satın almış olur diye.

Bir araştırmaya göre insanlar öldüklerin de vücutlarından 21 gram eksilme meydana geliyormuş. Ruhun ağırlığı 21 gram olarak saptanmış. Kuran’ı Kerim’de bununla ilgili bir ayet olmadığı için ruhu olayların bilimsel araştırmaları bizi pekte ilgilendirmez. Lakin bir önceki yazımda maide suresinin faziletleri makalem de “Maide Suresi, Peygamber Efendimiz Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’e deve üzerinde iken nazil oldu. Bu surenin esrar ve azametinden dolayı deve bile Peygamber Efendimiz Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i yüklenmeye takat getiremedi ve Peygamber Efendimiz Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) deveden indi.” böyle bir hadis’in olması ayetlerin ruhun enine boyuna tesir ediyor olduğunun da hem bilimsel hemde Peygamber efendimiz’den gelen hadise ışığında kanıtı olarak görüyorum.

İşte okuduğumuz ayetlerin tesirleri öncelikle ruhumuza tesir etmektedir. Bu tesiri sağlayan en üstün surelerden bir tanesi de İhlas Suresi’dir.

İhlas suresi okumanın fazilet ve faydaları saymakla bitirmek mümkün değil. Günümüze ulaşan hadisler ve  rivayetler ile İhlas suresi okumanın faydası ve faziletlerini sıralayalım.

İhlas suresinin faziletleri hadis’i şerif’ler de şu şekilde belirtilmiştir; Sabah namazı sonrasında 1 kez İhlas okumak cennet kapılarını açacak ve bir köşk verilmesini sağlıyor olduğu. Sabah namazından sonra ihlas suresini 12 defa okuyan kişi için Kuran’ı Kerim’i dört kere hatmetmiş gibi sevap yazılacaktır.

İhlas Suresi Arapça

İhlas Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

#1 Kul hüvellahü ehad

#2 Allahüssamed

#3 Lem ye’lid ve lem yu’led

#4 Ve lem yekün lehuu küfüven ehad

İhlas Suresi Türkçe Meali

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

#1 De ki: O Allah tektir.

#2 Allah herşeyden müstağni ve her şey O’na muhtaçtır.

#3 O doğurmamış ve doğmamıştır.

#4 Hiç bir şey O’na denk değildir.

İHLAS SURESİ DİNLE – 1000 Tekrar Kabe İmamı Mahir Hoca’dan

İHLAS SURESİ EZBERLE

İHLAS SURESİ 11 TEKRAR (Nasser Al Qatami)

İHLAS SURESİ ARAPÇA VE TÜRKÇE

33 TEKRAR İHLAS SURESİ

100 TEKRAR İHLAS SURESİ

41 İHLAS SURESİ

İHLAS SURESİ TEFSİRİ

Mekke döneminde inmiştir. 4 ayettir. İhlas, samimi olma, dine içtenlikle bağlılık demektir. Allah’a bu sure’de anlatıldığı şekilde inanmayı, tevhit inancını da tam anlamıyla benimsemeyi ihlas’lı bir mümin olması için sure bu isim ile anılmaktadır. İhlas suresi’nin tefsirini şuradan okuyabilirsiniz.

İhlas Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

İhlas suresinin faziletleri ve faydaları hadisi şerifler de şu şekilde belirtilmiştir;

#1 – On kez İhlas okuyan her Müslümana cennetten bir köşk hediye edilecektir.

#2 – Uyku sırasında kişinin 100 kere ihlas okuması onun cennete girmesine yardımcı olacak ve işini kolaylaştıracaktır.

#3 – Sabah namazı sonrasında 1 kez İhlas okumak cennet kapılarını açacak ve bir köşk verilmesini sağlıyor olacak.

#4 – Sabah namazından sonra ihlas suresini 12 kere okuyan kişi için Kur’an-ı Kerim okumak dört defa hatmetmiş gibi sevap yazılacaktır.

#5 – İhlas suresini hem sabah hem de akşam sürekli olarak okumak kişiyi sıkıntılardan kurtaracak ve belalara karşı koruma altına alacaktır.

#6 – Her akşam evine girerken İhlas suresi okuyan kişinin evine yoksulluk girmez, bolluk bereket oluşur.

#7 – Arefe günü İhlas suresinin okunması da yine hayırlı faziletlerden biridir. O gün tüm günahların affedileceği hadisler ile belirtilmiştir.

#8 –  Cuma namazında İhlas suresini okumak kişiyi bir hafta boyunca kaza ve beladan korumak için yeterli olacaktır.

#9 – Her kim ki Müslüman gibi yaşarsa, haramdan elini eteğini çekerse, içki içmez ve cana mala rızka dokunmayıp kendi halinde yaşamaya devam ederse bu süreçte ihlas suresini tam 50 kere okuyan o kişinin 50 yıllık günahı siliniyor olacak.

#10 – Her kim yola çıkacağı esnada 11 defa ihlas suresi okursa Allah-ü Teala o kimseyi gideceği yere kazasız belasız gitmesini sağlar

İhlas Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları ile ilgili bir çok arama mevcut bunlar şu şekilde:

İhlâs sûresini okumanın fazileti nedir?

İhlas suresi’ni okumak, Kuran’ı Kerim’in üçte birini okumaya denktir.) [Buhari]

On defa İhlas okuyana Cennette bir köşk verilir.  [İ. Ahmed]

Yatarken yüz defa İhlAs okuyan Cennete girer.) [Tirmizi]

Sabah namazından sonra on bir defa İhlAs okuyana, Cennette bir köşk verilir.) [Haraiti]

Sabah namazından sonra on iki defa İhlas okuyan, Kuran’ı Kerim’i dört kere hatmetmiş gibi sevaba nail olur.) [Bezzar]

Sabah akşam üç defa İhlas ve Muavvizeteyni (Felak ve Nâs) okumak, bela ve sıkıntılardan korur.) [Tirmizi]

Evine girerken İhlas Suresi okuyan yoksulluk görmez.) [T.Kurtubi]

İhlas suresi’ni okuyan Müslümana Cennet vacib olur.) [Nesai]

Bir kimse, sefere çıkarken 11 defa İhlas suresi’ni okusa, Allahü teala, seferden dönünceye kadar onun evini muhafaza eder.) [İ. Neccar]

Arefe günü, (Besmele ile) 1000 defa İhlâs suresi okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

1000 defa ihlas suresi’ni okuyan kendini (Ruhunu) Allah-ü tealâ’dan satın almış olur.) [Râfi’î]

Cuma namazından sonra, 7 defa İhlas  suresi ve Muavvizeteyn (Felak ve Nas) okuyan, bir hafta kazadan, beladan ve kötü işlerden korunur.) [İbni Sünni]

Yatarken Fatiha suresi ve İhlas  suresini okuyan kimse, ölümden başka her şeyin zararından emin olur.) [İbni Abdilber]

Şu Üç şartı yerine getiren; Cennete dilediği kapıdan girer: Kul hakkını ödeyen, her namazdan sonra 11 kere ihlas sûresi’ni okuyan, katilini affederek ölen.) [Berika]

Cana, mala, ırza dokunmayıp, içkiden de sakınarak, İhlas Suresi’ni 100 defa okuyan müslüman’ın elli yıllık günahı affolur.) [Beyheki]

50 kere İhlas Suresini okuyan müslümanın elli yıllık günahı affolur.) [Darimi]

Yatmadan önce Fatiha suresini ve İhlâs Suresini okuyan bir mümin, ölüm hariç her şeyden emin olur.) [Bezzar]

Cuma namazın dan sonra 7 kere İhlas Suresi, 7 kere Felak Suresi ve 7 kere Nas sûrelerini okuyanı, Allah (c.c.) bir sonraki cumaya kadar kötülüklerden muhafaza eder.) [İbni Sünni]

Peygamber Efendimiz Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), bir yeri ağrıdığında Felak suresi ve Nas suresini okurlar, eli üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi. (Buhari)

Kul hu valla hu ehad okuyan, Kuranı Kerimin üçte birini okumuş olur.) [Tirmizi]

Elli kereKul hu valla hu ehad” İhlas  suresi’ni okuyanın elli senelik günahı af olunur.) [Darimi]

Üç defa İhlas suresini okuyan kimse, Kuranı Kerimi hatmetmiş gibi sevab alır. Bir kere Yasini şerifi okumak da on kere Kuran’ı Kerim’i hatmetmiş gibi sevaba nail olur. Kuran’ı Kerim’i okuyan da hatim sevabı alır. Hatim sevabı almak başka, hatmetmiş gibi sevab almak başkadır.

Soru : Arefe günü okunan 1000 İhlas’ı şerif-i okurken, namazlardan sonra okunan 11 İhlas-ı şerifi okurken, ilk başlarken euzu besmele çekilir, sure aralarında ise sadece besmele çekilir diye biliyorum. Doğru mu?

Cevap: Evet doğru.

Başkasının malını almaktan, zina, katil olmak ve içki gibi büyük günahlardan sakınmak şartıyla, İhlas suresini 100 defa okuyanın, elli yıllık [küçük] günahları affolur.) [Beyhekî]

 

Benzer Makaleler: 

Kuran’ı Kerim Faziletleri Tüm Makaleler

İHLAS SURESİ ARAPÇA CÜBBELİ AHMET HOCA

İHLAS SURESİ FAZİLETLERİ CÜBBELİ AHMET HOCA

SAĞ TARAFINA YATIP İHLAS SURESİ OKUMAK CÜBBELİ AHMET HOCA

1000 İHLAS SURESİ OKUMANIN FAZİLETİ

İHLAS SURESİ OKUMANIN FAZİLETİ NİHAT HATİPOĞLU

HZ. YUSUF DİZİSİ İZLE 1.SEZON TEK PARÇA