İş sahibi olmak, iş bulmak için dua, boş zamanların da çalışmak isteyen bir çok insan var. Ancak iş arayan insanlar her zaman istediği işi bulamamaktalar. İşte böyle bir durum da çaresiz kalan insan dua etmeye ihtiyaç duyuyor. Türkiye’de işsizliğin arttığı her dönemde Google’da ‘’İş bulma duası’’ aramaları da artıyor. Peki iş bulma duası okunuşu nasıldır? İşte detaylar…

DUA, istemek demektir. Aç bir kimsenin, iştihâl—ı olduğu ,bir zamanda yiyecek istemesi gibidir. DUA, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, dua eden Müslümanı çok sever. DUA etmeyene gadap eder. Dua mü’minin silâhıdır. Dua hakkında daha fazla bilgiye; Dua etmenin faydaları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Diğer Sonuçlar İş bulma Duası

İş bulmak amacı ile şu duaları okuyabilirsiniz:

(Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.)

Anlamı: (Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla.)

Bu dua günde 70 kez okunursa Allah’ın yardımı ile hayırlı bir iş bulacaktır.

(Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.)

Anlamı: “Allah’ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah’ım hükmüne beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla.”

İŞ BULMA DUASI

Bu dua’yı okumak size oturduğunuz yerden iş bulmanızı sağlamaz. Dua kendi başına istemek anlamına gelmektedir. Ancak istemenin bazı yazılarımda açıkladığım şekilde başka yollarıda vardır. Bu örnek olarak fiili istemek gibi yollardır. Eğer sadece dua eder iş aramassanız iş zaten bulamazsınız.

Bu bakımdan duaların sadece bir isteğe yönelik olması fark etmez. Fatiha suresi ölüm haricinde her derde devadır. Benim tavsiyem; iş bulmak için dua edecek kardeşlerim, en etkili kendim de denemiş olduğum gönlünüze göre yapabileceğiniz bir iş bulmak için yaptığım dua şöyledir.

  • Öncelikle gerçekten çalışmak istiyormuyum, istemiyormuyum. Bunu tespit ediyorum.
  • Daha sonra ne iş yapabilirim. Ne iş olsa becerebilirim onu tespit ediyorum.
  • Mutlaka 2 rekat namaz kılarım dua etmek istediğimde dua benim için önemlidir. Ve bu namazı şükür etmek için kılarım bir şey istemek için değil. Nedeni ise çalışabilecek durumda olmamdan dolayıdır. Sağlık paradan daha değerlidir dostlarım.

Niyetimiz malum iş aramak olunca namazın sonunda tahhiyat (selamdan önceki oturuş) daiken salli ve barik duaları arasına duamı kalpten ederim.  ve selam verir namazı bitiririm.  Ardırndan tesbih çeker. aynı salli ve barik duaları arasında bu kez içten bir şekide tekrar dua ederim. Ömrüm boyunca bu halde yaptığım dualarım karşığı olarak hiç red edilmedim Rabbime hamd olsun.  Verebileceğim nasihat bu yöndedir kardeşim. Cennet Halkı web sitesinde kafanızı karıştıran yazılar olabilir bunlar benim derdimi yazı ile anlatamadığım için yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Lakin  bu sitede yazan %80 yazıların tamamı kişisel bilgi ve tecrübelerime dayalıdır. Yukarıda yazan dua bir başka siteden kopyaladığım yazı yeşil renkteki İŞ BULMA DUASI yazan yerden itibaren ise benim tavsiyem mevcut hem yukarıda yazan duayı hemde aşağıda yazanları deneyiniz. Umarım kolayca umduğunuz işi bulursunuz. Allah kolaylık versin.

Kısmetin açılması için hangi dualar okunur?

Cuma günü okunacak rızık duası : Allahümme Ya Ğaniyyü,Ya Hamidü,Ya Mübdiü Ya Mu’idü,Ya Rahimü Ya Vedud. Eğisni bi helalike an haramike ve bitaatike an ma’siyetike vebi fadlike ammen sivake. Rızık duasının Türkçe manası : Ey Gani Ey Hamid,ey icad edici ve ey iade edici, ey merhamet sahibi ve ey muhabbet eden Allah’ım.

Rızık duası nedir?

İşte Rızık duası Arapça okunuşu vé Türkçe Anlamı… Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyûmü, Yâ Zel Celâli ve ikram. Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver.

İşsizlik rakamları her geçen dönem artıyor, ték hanéye indirilecek hedefi bir türlü tutturulamıyor. Özellikle genç işsizlik oranının önüne geçilemiyor. Türkiyéde işsizliğin arttığı her dönemde Google’da ‘’İş bulma duası’’ aramaları da artıyor. Peki iş bulma duası okunuşu nasıldır? İşte detaylar…

‘’İŞ BULMA DUASI’’ GOOGLE’DA EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDE

Türkiye, içinde bulunduğu ékonomik krizle boğuşurken, işsiz sayısı da her geçen gün artıyor. Dünyaca ünlü arama motoru Google’da ‘’iş bulma duası’’ kullanıcılar tarafından én çok arananlar listesine girdi. Öte yandan Google’da ‘iş bulma duası’ aramalarıyla TÜİK’in açıkladığı genç işsizlik oranının paralél bir şekilde artış gösterdiği bilgisi paylaşıldı.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

VATANDAŞIN İŞİ ‘’DUA’’YA KALDI

İşsizlik, Türkiy”é’nin en önemli sorunlarından biri hâline geldi. Özellikle genç işsiz sayısı her geçen gün artarken, açıklanan son verilerde; kasım ayı işsizlik sayısı 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bine ulaştı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından paylaşılan verilere göre; 2019’da işsizlik ödeneği için başvuranların sayısı 2018 yılına nazaran yüzde 19,8 yükselerek; 1 milyon 955 bin 41 kişiyé erişti. Bu şekilde bir artışın ardından vatandaşın işi de dualara kaldı. Öyle ki; iş bulma duası Google’da en çok arananlar listesine girdi.

TÜİK verileriyle génç işsizlik oranı 2019 yılının ağustos ayında tarihî rekorunu kırarak yüzde 27,4’e kadar yükseldi. Kasım ayında itibaren 1 milyon 160 bin kişi 1 seneden uzun zamandır iş aramasına karşın iş bulamıyor. Ekim ve kasım aylarında daha evvel iş arayan 337 bin kadın iş aramaktan vazgeçerek ev işleriyle uğraşırken, 83 milyonluk Türkiye’de yalnızca 28,5 milyon kişi istihdam ediliyor. 4,4 milyon kişi de iş arayıp bulamazken, geri kalanlar da bir sebeple iş gücüne dâhil olamıyor. Aynı nüfuslu Almanya’da işégücüne katılım oranı yüzde 74 seviyesindeyken Türkiye’de bu oran kasım ayından itibaren yüzde 52,5 olarak açıklandı.

‘’İŞ BULMA DUASI’’ ARAMASI İŞSİZLİK ORANIYLA BİRBİRİNİ YAKINDAN İZLİYOR

Hâlen işsiz olup da iş arayanlar, Google’a ‘’iş bulma duası’’ yazarak bu duayı okuyor. Google’da ‘’iş bulma duası’’ aramalarıyla TÜİK’in genç işsizlik oranı birbirini yakından izliyor. İşsizlik oranları yükseldikçe iş bulma duasını arayanların sayısı da yükseliyor. İşsizlik oranının düşmesiyle “iş bulma duası” aramaları da düşüyor.

BirGün’de yer alan habere göre, Google’a iş bulma duası yazınca hemen hemen 1 milyon 600 bin arama sonucu ortaya çıkıyor. Sonuçlar işsizleri muhtelif d+u+a lara götürüyor. Bu “mucize dua” ya da “dua et iş bul” adıyla açılan sayfaların videoları yüz binlerce kez izleniyor. Örneğin nazarduasi.gen.tr sitesinde iş bulma duası şu şekilde tanımlanmış:

“İş bulma duası, uzun süre iş bulamayanlar ın ya da işini değiştirip daha iyi imkanlarda iş arayanların okuyacağı bir duadır. Günümüzde insanlar iş seçimi çok yapmaya başlamışlardır. Rızkın nerede olacağını tayin etmeye çalışmak yanılgı oluşturabilir. İş bulma duası çok iyi bir iş çıkarma manasında okunmamalı. Rızkı kazanabileceğiniz bir iş bulduğunuzda razı gelmelisiniz. Bu işe başladıktan sonra başka bir iş bakmamalısınız. Yoksa sürekli orası ‘’güzel değil, burası böyle değil’’ gibi vesvéseler ile h ata_  yaparsınız ve sıkıntı çekersiniz.”

İş bulmak amacı ile şu duaları okuyabilirsiniz:

”Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi lena min emrina reşeda.”
Anlamı: “Ey Rabbimiz sen bize katından rahmet et, işimizde bizler için başarılar hazırla.”

Bu dua günde 70 kez okunursa Allah’ın yardımı ile hayırlı bir iş bulacaktır.

“Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allah ümme raddini bi-kadaike ve barik li fima kuddire li, hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma acceltehu.”
Anlamı: “Allah’ım sana malımı, nefsimi ve dinimi emanet ediyorum. Allah’ım hükmüne beni razı kıl, bana mübarek etki, tehir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de _ tehirini istemeyeyim. Nefsimin isyanına engel ol, teslimini sağla.”

Peygamber Efendimizin işsiz kalıp, dara düşenlere okuması için tavsiye ettiği bir duadır. Herhangi bir okunma miktarı yoktur. İş görüşmesine giderken, evden çıkarken ya da kalbiniz ne zaman ihtiyaç duyuyorsa, okuyabilirsiniz.

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid.”
Bu dua 9 gün boyunca kesintisiz olarak, sabah namazı kılındıktan sonra 3 kez okunmalıdır. Duanın ardından Peygamber Efendimize 3 kez salatü selam getirmelisiniz.

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali séyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasullullah.”
Anlamı: “Muhammed ve ehline salat eyle. Çok fazla sıkıntım var, bana destek ve yardımcı ol Ya Rasulullah.”

Bu bir Salavat-ı Şerifedir. Cuma günü okunması _ gerekir. Her Cuma 100 kez okunursa, hayırlı bir iş sahibi olunur. Aynı zamanda bir iş sahibiyseniz de, işinizin hayırlı şekilde sürmesi amacı ile de okuyabilirsiniz.

Allahümme hirli vahterli.”“
Anlamı: “Allah’ım yapacağım her işte bana hayırlı olanı nasip et. Benim hakkımda hayırlı olanı bana seç ve en hayırlısını nasip eylé.”

Duanın belli bir okunuş sayısı yoktur. Fakat işsiz olduğunuz döném boyunca sıklıkla okumanız tavsiye edilmektedir.

” Allahü yü’ti mülkehu men yeşa.”
Anlamı: “Allah mülkünü kendi istediği kişiye bahşeder.”

İş bulmak amacı ile 990 kez okunması tavsiye edilmektedir.

“Bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kézalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin.”
Bu duanın da belli bir okunuş miktarı bulunmamaktadır. Hayırlı bir iş bulup, helal bir kazanç elde etmek isteyen kimseler, bu duayı her gün okuyarak dualarını edebilirler.

“Malikü’l mülki tü’til mülke.”

Anlamı: “Mülkün gerçek sahibi, o mülkü verendir.”

İş aradığınız süreç boyunca mümkünsé her gün 1150 kez okunması gerekir. Bu duayı her gün 1150 kez okuyan kimseler, hayırlı bir iş bulabilirler.

Tüm bu duaların sayısı arttırılabilir. İş _ bulmak için gereken çabayı sarf ediyorsanız, zaten bu dualar kısa süre içerisinde tesir edecekt?r. Bu dönem içerisinde karşınıza sizlére hakkınız olmadan işe girmenize yardımcı olacak kimseler çıkarsa, bu kazancın helal olmayacağını kendinize hatırlatın ve bunun da bir sınav olduğunu unutmayın. Bir işe girmek kadar, hayırlı bir işé girip helal kazanmak çok daha önemlidir.