Kuran’ı Kerim’de 106. sure olan Kureyş Suresi güvenlik ve esenlik bölgesi olan kabe’den bahseder ve putlara değilde sadece Kabe’nin tek olan rabbine ibadet edilmesi gibi anlamlar taşımaktadır.

Kuran’ı Kerim’in 106. Suresi olan Kureyş Suresi, Mekke döneminde na-zil olan mukaddes bir surelerden biridir. Sureye adını veren konu ise; Sure adını 1. ayette geç’en “Kureyş kelimesinden almıştır. Ayrıca “Li-îlâfi Kureyşin” adıyla da anılmaktadır. Kureyş Suresi Okumanın Fazileti Ve Faydaları

İnternette Kureyş Suresi fazileti, Kureyş Suresi fazileti Diyanet,  Kureyş Suresi ezberle, Kureyş Suresi fazileti Cübbeli, Kureyş suresi Fazileti Mutluluğun Şifresi, Kureyş suresi havası, Kureyş Suresi Tefsiri gibi birçok arama mevcut bunların her birini burada işlememiz uzun süreceği için. Kısaca Kureyş Suresi‘nin Okunuşu, Anlamı, Ve Faziletleri olarak 3 kısımda  konuyu şekilledirelim.

Kureyş Suresi Arapça

Kureyş Suresi Arapça Hat

Kureyş Suresi Arapça Hat islamveihsan.com

لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ – 106:1

إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ – 106:2

فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَٰذَا الْبَيْتِ – 106:3

الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ – 106:4

Bu şekilde 4 ayetten oluşan Kureyş Suresi Arapça Metni ve görseli yukarı mevcuttur.

Kureyş Suresi Dinle | Kabe İmamı Mahir

Kureyş Suresi Dinle | Kabe İmamı Mahir

https://www.youtube.com/watch?v=sTug4SN-9f8

Kureyş Suresi Kuran’ı Kerim’in 106. Suresi Kabe imamı mahir’in sesinden Cennet Halkı, Kuran’ı Kerim Arapça Tilavetleri ve Türkçe mealleri ile Kuran’ı Kerim‘in anlamını videolar eşliğinde sizlere sunuyoruz. Abone Olmak İçin Tıklayın

KUREYŞ SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU

Bismillahirrahmanirrahim.

1. Li ilafi kurayş.

2. İlâfihim rihlete’ş-şitai ve’s-sayf.

3. Felya’budu Rabbe hazel-beyt.

4. Ellezi et’amehum min cuin ve amenehum min havf.

KUREYŞ SURESİ’NİN TÜRKÇE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

1. Kureyş’in emniyetini sağladığı,

2. Yaz ve kış yolculuğunda onları (güvenliğe ulaştırıp başkalarıyla) ısındırıp yakınlaştırdığı için onlar,

3. Bu evin (mabed’in, Kâbe’nin) Rabbine kulluk etsinler.

4. Ki O (Allah) kendilerini açlıktan (kurtarıp) doyuran ve her çeşit korkudan güvenliğe kavuşturandır.

KUREYŞ SURESİ’NİN TEFSİRİ

1. Kureyşi, bir araya getirip anlaştırdığı için,

2. Onları ticâret yapmak üzere kış ve yaz yolculuğuna alıştırdığı, başkalarıyla ısındırıp yakınlaştırdığı için,

3. Artık onlar da bu Beyt’in Rabbine kulluk etsinler!

4. Öyle bir Rab ki, onları açlıktan kurtarıp doyurmuş ve korkudan emin kılmıştır.

Kureyş, Resulullah (s.a.s.)’ın kabilesidir. Mekke’de Kuran-ı Kerim’e ilk muhatap olan kimselerdir. Aralarından Peygamberimiz (s.a.s.) gibi bir insanın çıkmış olması aslında onlar için en büyük bir şereftir. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), Sen, önce yakın akrabanı uyar! (Şuarâ 26/214) ayeti nâzil olunca ilk defa önce kendi akrabaları olmak üzere bu kabileyi İslâm’a davet etmiştir. Fakat bir kısmı iman etmekle birlikte, çoğu Efendimiz (a.s.)’ın davetini reddettiler, ona inanmadılar. Hatta neticesi kanlı savaşlara varan çok şiddetli bir mücâdeleye giriştiler. Bu mücâdele Mekke’nin fethine kadar sürdü. Mekke’nin fethiyle birlikte Kureyş’in düşmanlığı da tamamen ortadan kalktı. Bundan itibaren, İslam’ın dünyaya yayılması için Kureyş hep ön saflarda mücadele vermiştir.

Kureyş Suresi Ezberlemek İçin

Kur'an Öğreniyorum 57.Bölüm - Fil ve Kureyş SuresiKur’an Öğreniyorum 57.Bölüm – Fil ve Kureyş Suresi

İşte Cenâb-ı Hak bu sureyi indirip, Kureyş’e olan büyük ihsanlarını hatırlatarak, risâletin henüz ilk zamanlarında onları şirki terk edip yalnız kendine kulluğa davet etmektedir.

Kureyş Suresi hakkında daha fazla Detaylı tefsir Bilgisine Buradan ulaşabilirsiniz.

Kureyş Suresi Fazilet ve Faydaları

Kureyş suresi faydaları; içerisinde güvenlik ve esenlik içermektedir. Kureyş suresini darda kalmış bir kimsenin darlıktan kurtulma niyeti ile okuması bu fazilete nail olmasına sebeb olabilir.

Kureyş suresi güvenli bölge olan kabeyi de işaret etmektedir. Biz müslümanlar nerede olursak olalım yüzümüzü kabeye döneriz. Bu bakımdan okunacak afiyet istenecek her türlü istekte kureyş suresinin anlamı zihnen bilinerek anlayarak 100 defa kıbleye dönüp okunursa insana sıhhat ve afiyet vermeside düşünülebilir. 

Yemeğin Dokunmaması İçin Kureyş Suresi Okumak

Kureyş Suresi Dinle – Cübbeli Ahmet Hoca

Kureyş suresi anlamı dinle Cübbeli Ahmet Hoca (Kureyş suresi arapça yazılışı okunuşu ve meali)Kureyş suresi anlamı dinle Cübbeli Ahmet Hoca (Kureyş suresi arapça yazılışı okunuşu ve meali)

Kureyş suresi Cübbeli Ahmet Hoca türkçe meali ve anlamı videomuzda kureyş suresi arapça okunuşu öğrenebilir kureyş suresi dinleyerek takip edebilir, ayrıca tekrar ederek kureyş suresi ezberle yapabilirsiniz.
Araştırma yaptığım sırada internette bulduğum Kureyş Suresi fazilet ve sırları ile ilgili bir diğer yazı ise şu:

Kureyş Suresi’nin Fazilet ve Sırları

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:


“Her kim Kureyş suresini okursa, Allah’u Teala ona, Kâbe’yi tavaf edenlerin ve orada itikafta bulunanların sayısınca on hasene verir.”


 • İmam Rabbani (Kuddise Sirruh) hazretleri buyurdu ki: “Korkulu yerlerde ve düşman karşısında emin ve rahat olmak için Kureyş suresini her gün ve her gece 11 defa okumalıdır.”
  Rivayet Edildi ki:
 • Bu sureyi her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunur, geçim darlığı, yoksulluk, fakirlik çekmez.
 • Hacca giden bir müslüman, evinden ayrılırken iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra “Kureyş ve Ayetü’l-Kürsi” yi okursa, dönünceye kadar bütün musibetlerden emniyette ve selamette bulunur.
 • Bir kimse, herhangi bir ürün üzerine Kureyş suresini yedi kere okur ve üfürürse, o ürün bereketli olur.
 • Bir kimse, bu sureyi yiyeceklerin üzerine üflerse, o yiyeceklerden gelecek olan hastalıklardan korunur.
  Güzel ahlaka sahip olmak, musibetlerden emin olmak ve zenginlik için 7 defa okunur.
 • Her kim Cuma gecesi yatsı namazından sonra bu sureyi 1000 kere okuyup abdestli olarak yatarsa, umulur ki Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i rüyasında görür.
 • Böbrek hastalıklarından şifa bulmak isteyen kişi, bu sureyi okumaya devam etsin.

12241440 479384648928206 6428743021979625363 n.png? nc cat=102& nc sid=2d5d41& nc ohc=7FYs SFkcskAX OvGZz& nc ht=scontent.fayt2 1

Kureyş Suresi Fazilet ve Faydaları Hakkında Bulduğum Bir Diğer Yazı İse Aynen Şu şekil:

 1. Bu sureyi her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunmuş olur.
 2. Bir kimse, herhangi bir şeyin üzerine Kureyş suresini yedi kere okur ve üfürürse, bereketli olur.
 3. Bir kimse, bu sureyi yiyeceklerin üzerine üfürürse, o yiyeceklerden gelecek olan hastalıklardan korunur.
 4. Güzel ahlaka sahip olmak, musibetlerden emin olmak ve zenginlik için yedi kere okunur.
 5. Bir kimse, fakirlikten korunmak, açlıktan kurtulmak için her gün 21 kere okumalıdır.
 6. Bu sure böbrek hastalıklardan şifa bulmak isteyen bir kimse için, okumaya devam edilmelidir.
 7. Evhamlı olanlar ve unutkanlıkları olanlar, gülsuyu karışımına yazıp, yağmur suyuna koyarak içilirse dertlerine şifa olur.
 8. Her kim Cuma gecesi yatsı namazından sonra bu sureyi 1000 kere okur ve abdestli olarak yatarsa,
 9. Resulullah sallallahü aleyhi vessellem rüyasında görür.

Kureyş’e olanak verildiği için, hem kış hem de yaz yolculuk etme şansı sunulduğu için hiçbir şey yoksa sadece bunun için Kâbe’nin Rabbine kulluk etsinler. Ki o Rab ki hepsini açlıktan doyurdu ve hepsini korkudan emin kıldı.

Tefsir; Kureyş suresinin başlangıcında Kureyşliler’in Allah tarafından kış ve yaz yolculuklarına alıştırıldığı belirtilir. Tefsirlerde söz konusu ayetlerde geçen yolculukların yazın Suriye kışın ise Yemen bölgesine Kureyşliler tarafından ticaret nedeni ile düzenlenen seyahatlerin kastedildiği belirtilmektedir. Kureyşliler ticari seferlerin yardımıyla ekonomik durumlarını güçlendirirken aynı zamanda da farklı kültür ve medeniyetleri tanıma şanı buluyorlardı. Sure de Allah’ın onları doyurarak açlıktan kurtardığı ve tüm korkularından arındırdığı belirtilerek tüm nimetler neden ile Allah’a ibadet etmeleri emredilir. Çünkü Cenab-ı Hak onları hem Mekke’de hem de civarında ve yaptıkları yolculuklar esnasında korumuştur. Kureyş suresinin genel mesajı Allah tarafından ihsan edilmiş olan tüm nimetlere layık olmaya ve sadece Allah’a kulluk etmek gerektiğine yöneliktir.

Reklamlar Cennet Halkı Web Sitesi Hosting Ve Domain Ücretleri Kalkındırmasi İçin gereklidir. Web Sitemizde Olabildiğince Reklamlar Azaltılmıştır. Yıllık Web site giderlerini Kendi Kendine karşılaması amacı ile böyle yapılmaktadır. Reklamların gösterimleri 0,001 Krş Denk Gelirken Tıklama Başına 0,01 Krş Vermektedir.Yazımızın sonuna geldik Cennet Halkı Youtube kanalında 380’den fazla Kuran’ı Kerim videoları mevcut  sizlerden destek bekliyorum. Kanala ücretsiz abone olarak daha fazla kişiye ulaşmamda bana destek olabilirsiniz. sevap kazanmak için güzel bir yol okuyanada, dinleyenede, yazanada, paylaşanada sevap. Bana destek olarak sende Cennet Halkı‘na dahil olmak istersen! 

Kanala Göz At