Maske takarak namaz kılınır mı?Eldiven ile namaz kılmak caiz midir Namazda ağzı ve burnumuzu örtmek caizmidir? Covid-19 korona virüs olduğu bu dönemde, maske ile namaz kılınabilir mi?

Maske deri maske olsa bile namaz kılınabilir. Maske ve eldiven namaza engel değildir, bu şekilde kılınan namaz geçerli olacaktır. Allah Kabul Etsin!

Aşağıdaki Başlıklara Cevap Verdik.

Koronavirüs sebebiyle eldiven ve maske kullanan kişinin bu şekilde kıldığı namaz geçerli olur mu? Maske, secdeye engel midir? Eldiven, secdeye engel midir? Secdede burnun ve elin yere değmesiyle ilgili hükümler nelerdir? İsmailağa Fıkıh Heyeti üyesi Fatih Kalender Hoca Efendi, Koronavirüs salgını sebebiyle ortaya çıkan sorunların fıkha müteallik hükümlerini sizler için açıkladı. Maske ve Eldivenle Namaz Geçerli midir? KoronavirüsMaske ve Eldivenle Namaz Geçerli midir? Koronavirüs

Maske ve eldiven ile namaz kılmak, namazda ağzı ve burnu maske ile kapatmak mekruh değildir. Caizdir

Soğuk havalarda eldivenle namaz kılınır mı?

Çok soğuk havalarda eldiven ile namaz kılmanın da, özürden dolayı mekruh olmadığı yönünde de açıklamalar mevcuttur.

Eldiven ve maske ile kılınan namaz geçerli olur mu? sorusuna İsmailağa Fıkıh Heyeti üyesi Fatih Kalender Hoca şu şekilde cevap verdi: “Maske ve eldiven namaza engel değildir. Özellikle eldiven olarak bakıldığında secde anında yere temas etmemizde eldivenin bir etkeni yoktur. Açıklamasında bulunulmuştur.

Sorularla İslamiyet’in Açıklaması ise şu yönde: 

Burnu kapatan bir maskeyle secde geçerlidir, burnu açıkta bulundurmak şart değildir.

Eldivenle namaz kılınır mı Diyanet

Diyanet işleri’nin bu konuda bir fetvasına rastlamadım.

 Ön safta boşluk varken arkada saf tutulabilir mi?

Cemaat ile kılınan namazlarda safların tertip ve düzenine riayet edilmesi namazın adabındandır. İmamın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi ve gerektiğinde, safların usulüne uygun şekilde tanzim edilmesi için cemaati uyarması gerekir. Haz. Peygamber (s.a.v.) namaza başlamadan önce safların düzgün ve sık olmasına dikkat etmiş, saflar arasında boşluk bırakılmaması hususunda muhtelif vesilelerle ashabını uyarmıştır Buhari, Ezan, 71,72; Müslim, Salat, 128.
Buna göre cemaat ile kılınan namazlarda, ön safta boşluk varken caminin gerisinde imama uyulması uygun değildir. Bununla birlikte mazeretleri sebebiyle saf haricinde imama uyan kimselerin namazları sahihtir.

Eldiven ve Maske İle Kılınan Namaz Kabul Olur Mu?

Soğuk ve maske eldiven

Görselde görüldüğü üzere namaz sonrası bayramlaşma merasimi

Görselde görüldüğü üzere namaz sonrası bayramlaşma merasiminden bir görüntü. Eldiven ve Maske takılarak namaz kılmanın hiç bir sakıncası olmadığı gibi Mücbir sebebler ile dünya işlerinde dahil olmak üzere bazı istisnalar mevcut iken. Bizleri anne ve babalarımızdan daha çok seven Cenab-ı Allah Teala müslümanların zorda kalmasını istemez. Öte yandan Bazı bilgiler kaynaksız olarak Din’e ve akla uygun şekilde yorumlanabilir. Bu yüzden kendimize ait bir beyne sahibiz. Cennet Halkı olarak bu konuda aydınlatıcı bir makale yazma gereği duydum kardeşlerimizin de görmesi için paylaşmayı unutmayınız. VESSELAM