İnternette kullanıcılar; Nisa Suresinin sırrı havası, Nisa süresi Fazileti Mutluluğun Şifresi gibi  aramalar yaptıklarını göz önünde bulundurarak bu yazıda Nisa suresini inceleyeceğiz.

Kuran-ı Kerim’de her sure, Bulunduğu dönemin koşullarına ve ihtiyacına  sosyal hayatın daha iyi işlemesi, Allah’ın emir ve yasakları doğrultusunda yaşanmas-ı için gönderilmiştir. Nisa Suresi’de kadınların, sosyal hayatta nasıl rol alması gerektiğinden evlilik ve mirasa kadar aile hayatına yön veren ve toplumun adaletli yaşamalarını sağlayan suredir. İşte Nisa Suresi okumanın fazilet ve faydaları

NİSA SURESİ FAZİLETLERİ

Allah’ın gönderdiği her sure Müslümanların hayatlarını doğru yaşamaları için büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bundan dolayı mealen okunduğunda nasıl yaşanılması gerektiği aktarılırken gönderilen dilinden, Arapçadan okunduğunda ise Allah’ın merhametine sığınılması bakımından kıymetlidir. Nisa suresinin anlaşılır ve Allah rızası için okunmanın faziletleri:

– Nisa Suresinin 64. Ve 110. Ayet-i kerimelerini okuyan kişinin Allah (c.c) tarafından affedileceğine inanılmaktadır.
 Nisa Suresini okuyan kişilerin akrabaları arasında yaşanabilecek husumetler ortadan kalkacağı rivayet edilir.

Nisa Suresinin Sırları

  1. Akrabalar arasındaki anlaşmazlığı ortadan kaldırmak ve aile içinde dirlik, düzen ve muhabbet için okunur.
  2. Her kim Nisa suresini okursa, mirasına varis olan kimselere sadaka vermiş gibi olur; köle bir kişiyi satın alıp hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap yazılır; Allah’ü Teala onu şirkten uzak tutar.
  3. Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) dedi ki: “Her kim Nisa suresindeki şu iki ayeti (64 ve 110. ayeti kerimeler) okur sonra Allah’tan af dilerse elbette affedilir.”
  4. Yeni gelin olan bir kızın gittiği yerde sevilmesi ve itibar görmesi için şu reçete uygulanır: “Nisa Suresinin 174-175. Ayeti kerimleri, zağferan ve gülsuyundan oluşan karışımla bir kabın içine yazılır, içine su konduktan sonra bu sudan gelinin içmesi sağlanır.”

Nisa Suresi, 176 ayetten oluşan, kadın ve aile hakkında dini bilgiler sunan bir suresidir. Kuran-ı Kerim’de 4. Sure olan Nisa Suresi indirilen 98.. Suredir. İslam dinine göre evliliği, Müslüman kadın ve erkeklerin nasıl davranması gerektiğini uzun uzun tüm detaylarıyla anlatılmaktadır. Anne ve baba eş hakkı, miras bölüşülmesi, kadın – erkek ilişkileri ve Müslümanların gunlük hayatta karşılaşabileceekleri tüm sosyal ilişkilerde nasıl adaleetli olması gerektiğini aktarılmıştır.
Nisa, kelime anlamı olarak (kadınlar) demektir. Bundan dolayı toplumda kadınların ne şekilde yer alacağı ve nasıl örtunmesi gerektiği anlatıldığı için, kadınlara rehber olması açısından çok kıymetli bir süredir.

Nisa Suresinin Fazileti Hakkında Hadisi Şerifler

  1. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Nisa suresindeki (31, 40, 48 ve 110.) ayetler Bana, dünyanın hepsinden daha sevgilidir.”
  2. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Nisa suresini okursa, mirasına varis olan kimselere sadaka vermiş gibi olur; köle bir kişiyi satın alıp hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap alır; Allah’ü Teala onu şirkten uzak tutar.”

Nisa Suresi, Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından tebliği edilirken – Uhud Savaşında şehit olanlarının ardında bıraktığı ailelerinin miras bölünmesinde münakaşa ve sorun yaşamaması için indirildiği riavayet edilir. Kadınlar ve erkeklerin toplumda nasıl davranması ve ahlakli bireyler olması için neler yapması gerektigi konusundan bilgiler verirken Nisa Süresinin ehemmiyetini anlatmak için şu hadis-i şerifi nakletmiştir:

‘Nisa Suresinin 31, 40, 48 ve 110. Ayetleri bana dünyanın hepsinden da sevgilidir.’

Nisa suresi meali ve okunuşu arapça okunuşu ise: Nisa suresinin tefsirine ve detaylı açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Cübbeli Ahmet Hoca – Nisa Suresi’nin 34. Ayeti Ne Üzerine İnmiştir

Cübbeli Ahmet Hoca - Nisa Suresi'nin 34. Ayeti Ne Üzerine İnmiştir [Soru_Cevap]Cübbeli Ahmet Hoca – Nisa Suresi’nin 34. Ayeti Ne Üzerine İnmiştir [Soru_Cevap]
Euzu billahi mineşşeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim.

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina muhammedinil fatihı lima uğlika vel hatimi li ma sebeka ven nasırıl hakkı bil hakkı vel hadi ila sıratıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala alihi ve ashabihi hakka kadrihi ve mikdarihil aziym

Manası: Allahım! Kapalılıkları açan geçmişe son veren hakka hakikatla destek olan mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammede Onun aline ve ashabına Onun yüce kadrü kıymetince salat eyle selam eyle ve Onu mübarek kıl.

İlgili Başlıklar: 

Bakara Suresi Fazileti

Fatiha Suresi Fazileti

Ayetel Kursi Fazileti